„Esencja sukcesji” Tomasza Budziaka, czyli z ojca na syna - Brandform Systemy wystawiennicze

„Esencja sukcesji” Tomasza Budziaka, czyli z ojca na syna

25 grudnia 2014

Sprzedaż, marketing, biznes
Za marzeniami zwykle idą konkrety. Stąd powstają firmy, które trwają i rosną w siłę. Z biegiem czasu naturalną koleją staje się sukcesja. Czy przekazanie dorobku życia z ojca na syna jest sprawą łatwą? Okazuje się, ze niekoniecznie.

Wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz rozpoczętą działalność gospodarczą przez ojca z powodzeniem miał kontynuować syn. W praktyce jednak nie jest to już takie proste. Średnia życia firmy na świecie jest dość krótka. To zaledwie 25 – 30 lat. W czym tkwi sedno problemu i dlaczego sukcesja nie jest sprawą prostą traktuje książka „Esencja sukcesji”.

Tomasz Budziak zawodowo zajmuje się doradztwem sukcesyjnym firm rodzinnych


 Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wiedzę pogłębiał także na studiach podyplomowych na SGH w Instytucie Studiów Podatkowych. Staże zawodowe odbywał w Niemczech. Członek Private Wealth Group Nexi Int. Autor poczytnego bestsellera – „Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne”.
Posiada ogromną wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu powstał doskonały poradnik ujmujący problem sukcesji. W nim autor zawarł sugestię odnośnie tego skąd wzięła się firma, wraca do marzeń o jej założeniu, mówi o takich wartościach jak rodzina, wspomina o konfliktach, szeroko zajmuje się problemami rodzinnymi a firmą i podsumowuje, nadmieniając o ładzie korporacyjnym.
Słowo wstępne napisał Andrzej Jacek Blikle, który jest przedsiębiorcą rodzinnym w czwartym już pokoleniu. I jest to świetna rekomendacja tej pozycji. Kapitalne wydają się pytania – Czy sukcesja to sukcesja własności, czy sukcesja władzy? – Czy nowy właściciel ma być automatycznie nowym szefem? – Czy sukcesor przejmuje obowiązki szefa, czy jedynie jego udziały?
Tak jak nie ma jednego modelu sukcesji oraz jednego modelu firmy tak i nie ma gotowych, złotych maksym, które mogłyby jasno doprecyzować ten specyficzny problem. Autor wspomina także o fakcie, gdy przychodzi moment, kiedy firmy nie ma komu przekazać z uwagi na brak potomka lub zainteresowania rodziny przejęciem.

Autor na te wszystkie pytania nie udziela prostych odpowiedzi w swojej książce


 Musiałyby odnosić się one do konkretnych sytuacji, konkretnych firm i ludzi. Niestety objętość tej pozycji nie pozwala na napisanie o wszystkich możliwych konfiguracjach i następujących po nich mutacjach problemu.
Chociaż książka zestawiona jest w formie poradnika to uczyniono to w sposób niezwykły. Zaskakują krótkie rozdziały zebrane w matematycznym porządku, ponumerowane, ale oferujące niejako tylko wstęp do zagadnienia. Pod każdym z nich czytelnik za pomocą QR-code i smartfona ma możliwość poszerzenia wiedzy przenosząc się w internetowy świat problemu, gdzie autor stara się w sposób szerszy go naświetlić.  
Pięknie wydana książka w twardej oprawie z wieloma rycinami jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy o tak skomplikowanym problemie, jak sukcesja. Faktycznie po jej przeczytaniu czytelnik ma wrażenie, że stanowi ona o esencji tego zagadnienia. Poradnik godny polecenia.

Tytuł: Esencja sukcesji

Autor: Tomasz Budziak
Wydawnictwo: Helion
Stron: 159
Data wydania: 22 Grudzień 2014

powrót

Wszystkie wpisy:

Zapytaj o produkt

[recaptcha]